OBNOVA MILAVČEVIH ORGEL V LJUBLJANSKI STOLNICI

Ni skrivnost, da se o obnovi Milavčevih orgel v ljubljanski stolnici pogovarjamo že vsaj zadnjih trideset let. V letu 2021 pa so se ponovno začeli resni pogovori in usklajevanja različnih pogledov. Pozornost se je namenila predvsem skrbni pripravi tehnične dokumentacije orgel. V soboto, 6. aprila 2024 se je na šestem sestanku komisije za obnovo Milavčevih orgel sprejela odločitev, da se oktobra 2024 uradno odpre Projekt obnove Milavčevih orgel v stolnici sv. Nikolaja v Ljubljani. V tem času bodo potekali tudi različni spremljajoči dogodki.

Izpostaviti je potrebno, da so Milavčeve orgle v ljubljanski stolnici pomemben spomenik slovenski glasbeni kulturi. V času svojega nastanka so bile ne le največji inštrument v Sloveniji, temveč tudi pomemben korak, kako so takrat razmišljali o prihodnosti. Pomembnost in hkrati tudi problematiko izdelave ter na sploh potrebnih odločitev, ki so bile kasneje sprejete, je že v letu 1906 izpostavil Jožef Smrekar. V osmih številkah Cerkvenega glasbenika (1906, leto 29) je objavil Spomenico o orglah ljubljanske stolnice. Gre za enega najpomembnejših zapisov v slovenski organologiji, ki priča o razumevanju, pregledu in vpogledu v stanje in razvoj orgelske umetnosti tedanjega časa.

Obnova stolnih orgel bo med drugim tudi pot odkrivanja pomena lastne orgelske kulture. Več kot 110 let stare Milavčeve orgle v ljubljanski stolnici so nedotaknjen zvočno-tehnični biser slovenske pozne romantike. So ene od redkih ohranjenih instrumentov tega obdobja, tudi v širšem evropskem prostoru in s tem izredno pomemben zvočni dokument.

Projekt obnove Milavčevih orgel v ljubljanski stolnici ima več pomembnih ciljev. Poleg gradbenih del in obnove samih orgel, želi projekt nasloviti tudi slehernega posameznika o pomembnosti cerkvene glasbene dediščine v Sloveniji.

Številna slovenska cerkveno – glasbena in orgelska kulturna društva imajo pomembno vlogo pri ohranjanju in promociji bogate glasbene dediščine naše države. Veliko prispevajo k kulturnemu okolju z organiziranjem koncertov, delavnic in dogodkov, ki predstavljajo tradicionalno in sodobno cerkveno glasbo. Projekt obnove Milavčevih orgel v ljubljanski stolnici želi vključiti različna društva in jih povabiti k aktivnem sodelovanju. Sodelovanje prav tako omogoča izmenjavo idej, znanj in izkušenj različnih generacij ter s tem krepi medsebojno razumevanje in spoštovanje. Poleg tega lahko različna kulturna društva prispevajo k večji raznolikosti in bogastvu kulturne ponudbe, kar omogoča širši dostop do novih pogledov oz. samega izraza.

Varovanje naše glasbene tradicije, ki vključuje tako izobraževanje kot instrumente, zahteva sodelovanje velikega števila in skupin ljudi. Pri odločitvah je potrebno upoštevati raznolikost strokovnih mnenj. Spomeniki zgodovinskih obdobij niso zgolj materialna zapuščina, temveč tudi kultura oz. estetika zvoka.

Dobri medsebojnimi odnosi, razumevanje in podpora drug drugemu so temeljni gradniki naše kulture in s tem boljšega jutri. Tako lahko vedno znova skupaj stopamo na pot, popotovanje, ki v dobri družbi nikoli ni dolgočasno.

Scroll to Top